V11 Sport med syk sikring (varmgang i sikring)

(Bicilindrica nr 2/2026 – Tekst/foto: Elin Vandevjen, medl.nr. 5)

Bjørn Arne Sande fra Jæren ringte i vår og spurte om jeg hadde sjekket sikringsboksen på min V11 Sport Rosso Mandello i det siste, eller nærmere bestemt om jeg hadde sjekket 30A sikringen. Tja, nei… det er jo ikke akkurat noe man gjør hvis man ikke mistenker at sikringen har gått.

Bakgrunnen for spørsmålet var at i Moto Guzzi Jæren hadde de – pga. blinking i en ladelampe – oppdaget at 30A-sikringen på flere V11 Sport /V11 Sport Rosso Mandello hadde hatt det alt for varmt og var blitt deformert, men som fortsatt fungerte.

30A-sikringen på min Rosso Mandello satt ganske hardt fast, men da vi fikk den løs, viste det seg at den led av samme sykdom!

Se bildet nedenfor av en ny sikring og sikringen som har vært utsatt for varmgang.

30A er ganske mye strøm, så det kan fort utvikles varme hvis det er dårlig kontakt. Følgende fore-byggende tiltak foreslås;

  • Lee på eller ta ut sikringen innimellom for å sjekke at den ser ok ut.
  • Rense kontaktene for irr, gjerne med elektronikkrens.
  • Og selvsagt bytte til en frisk sikring dersom den bærer preg av for sterk varme.

Da problemet ble luftet i klubbens Facebook-gruppe, fikk vi  følgende tips:

Rolf Rørvik anbefaler å sette pinnene inn med litt kobberpasta, for å slippe irringen. (Dette gjelder for øvrig også de andre  sikringene samt pinnene på releene.)

Geir Brekka skriver at han har kjempet mot dette problemet en stund og omsider blitt kvitt varmgang. Han er litt usikker på hva som var problemet, men tiltakene var som følger:

  • Ekstra jording fra spen-ningsregulator til motor-blokk.
  • Sjekket alle jordingspunkt.
  • Tok av tank og sjekket alle kontakter.
  • Sjekket at alle releer hadde god kontakt.
  • Siste punkt på lista var å stramme kontaktene i sikringsboksen slik at sikringene sitter skikkelig. Ved varmgang så mister kontakten noe spenn og sikring sitter løst. Dette ble gjort ved å klippe av den spisse tuppen på passe store strips å stikke denne ned ved siden av sikringskontakten.

Problemet var omsider løst.

Dette har nok vært et problem helt fra starten av. Finn-Helge Stokke forteller at en ny sikring lagt utenfor boksen ble montert på hans V11 Sport 2001 før 2007! Hans sikring ser ut som ny.